Jautājums publikai

Dārgie lasītāji, esmu dziļā  neizpratnē, tamdēļ vēršos pie jums cerībā, ka kāds gudrāks jaunietis spēs mani apgaismot.

Lieta tāda, ka es nekādi neizprotu, kā darbojas Latvijas Autortiesību likums.

Skatieties paši:  36. pantā skaidri un gaiši rakstīts:

“(1) Autortiesības ir spēkā visu autora dzīves laiku un 70 gadus pēc autora nāves, izņemot šā likuma 37.pantā minētos gadījumus.”

37. pantā piebilsts kaut kas par audiovizuāliem darbiem, anonīmiem darbiem, padomi, kā novērst vēstures netaisnības (“(4) Autoriem, kuru darbi Latvijā bija aizliegti vai kuru izmantošana no 1940.gada jūnija līdz 1990.gada maijam bija ierobežota, no autortiesību noilguma termiņa tiek atskaitīti aizlieguma vai ierobežojuma gadi.”) un vēl kaut kas par iepriekš nepublicētiem darbiem. Tātad, lai gan ir izņēmumi, tomēr pamatdoma ir skaidra: pēc 70 gadiem autortiesību nav.

Un tagad izdarīsim nelielu eksperimentu. Paņemsim 2005. gadā izdevniecības “Nordik” izdoto Ed. Veidenbauma dzeju krājumu ar oriģinālo nosaukumu “Dzeja”. Un ticiet vai nē — tur skaidri un gaiši rakstīts “(c) 2005 E. Veidenbaums”!

Es pat šoreiz jūs necenšos ne par ko aģitēt. Es tik tiešām nespēju izprast — ko, sasodīts, tas nozīmē?! Ir gan tiesa, ka dzīves laikā viņu pārlieku daudz neizdeva, bet drīzi vien pēc viņa pāragrās nāves viņa darbus izdeva daudz un bieži. Vai Veidenbaums būtu bijis aizliegts no 1940. gada jūnija līdz 1990. gada maijam? Bet nekādā gadījumā! Gluži otrādi, viņam kopotos rakstus izdeva un pasludināja par bezmaz vai visīstāko komūnistu, kas tik nav nodzīvojis līdz sociālisma uzvarai. Vai Veidenbauma darbiem būtu bijuši līdzautori? Nekas tā īsti nav dzirdēts. Tiesa, Līvija Volkova centusies rekonstruēt Veidenbauma oriģinālos tekstus un viņas pūliņu augļi tajā grāmatā publicēti, taču to viņa darījusi jau sen pēc tam, kad Veidenbauma autortiesības izbeigušās. Viņas darbam autortiesības pienākas, bet vai tāpēc tas uzreiz pienākas visiem Veidenbauma dzejoļiem? Vai tas nozīmē, ka es varu izdot “uzlaboto Blaumani” un pieprasīt autortiesības uz visiem Blaumaņa darbiem tāpēc, ka es viņam tagad esmu līdzautors?

Ja varat, lūdzami, paskaidrojiet, ko tas īsti nozīmē. Es no Autortiesību likuma gudrāks netiku.

Ak jā, un kāpēc pavisam nesen pārizdotos Vizmas Belševicas tulkojumos norādīts “(c) V. Belševica 2008”? Arī kaut kā tā dīvaini sanāk, vai nav tiesa?

7 Atbildes to “Jautājums publikai”


 1. 1 dekaels marts 25, 2008 2:42 pm

  Tā noteikti ir gara nemirstība, kas, terorizējot izdevējus, uzstāj uz pūliņu atalgošanu.

 2. 2 Vigants marts 25, 2008 5:18 pm

  MAn jau liekas, ka šodien neviens nevienam neko nemaksā… tikai pircējs grāmatu veikalam 🙂

 3. 3 stroncijs marts 28, 2008 8:28 am

  Saistībā ar autortiesību likumu, skat. arī, piemēram, par bāreņu darbiem (sasaucas ar Tavu iepriekšēju ierakstu par Čaka mazbērniem):

  http://lndb.wordpress.com/2008/03/15/barenu-darbi/trackback/

 4. 4 knakts marts 28, 2008 10:52 pm

  Vai autortiesības nevar pārņemt kāds cits (izdevējs, radnieks v.tml.)? Un aizmirst, ka jānomaina “E. Veidenbaums” uzrakstā “(c) 2005 E. Veidenbaums”! 🙂

 5. 5 tanstaafl aprīlis 7, 2008 12:44 pm

  Hmm. “(c)” pašam par sevi nekāda spēka, man liekas nav, tā kā acīmredzot tas vienkārši jāignorē (Belševicai gan 70 gadi kopš nāves nav apritējuši) – ja vien izdevējiem nav kādi īpaši apsvērumi, par kuriem, es domāju, tu droši vari painteresēties.

  Visticamāk – es to, protams, droši zināt nevaru – maketētājs katrai grāmatai standarta veidnē ieraksta autoru, ja vien viņam kāds speciāli nepasaka tā nedarīt. Kaitinoši, protams, bet relatīvi nekaitīgi.

 6. 6 Emīls Klotiņš septembris 2, 2008 12:42 pm

  Vai ar tevi var kā sazināties?

 7. 7 AivArs augusts 11, 2010 6:19 pm

  Veidenbauma gadījumā autortiesības jau ir notecējušas, ja vien tās nav notirgotas kādai izdevniecībai. Mistiskais (c), kas ir atrodams grāmatā visdrīzāk varētu liecināt par izdevēja tiesībām uz konkrēto sējumu (dzejas apkopojumu), nevis pašu dzeju!

  P.S. tas nu gadījumā, ja divu gadu laikā vēl nav ieviesusies skaidrība šajā lietā 😉


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s
Abonēt ir lētāk!


%d bloggers like this: