Padomi jauno pasu lietotājiem

Noteikti jau zināt, ka mūsu partija un valdība nolēmusi mūs visus pēc noklusējuma uzskatīt par noziedzniekiem, teroristiem un galvu griezējiem, un izdomājusi ieviest pases ar pirkstu nospiedumiem. Nu pirkstu nospiedumu noņemšana vairs nav īpaša privilēģija, kas rezervēta tikai likumpārkāpējiem — par nieka piecpadsmit latiem tagad to var izbaudīt ikviens Latvijas pilsonis un nepilsonis. Atliek vien doties uz tuvāko Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi un pieteikties jaunajai pasei — turpat uz vietas tavus pirkstu nospiedumus noņems un pēc tam elektroniskā veidā ierakstīs pasē.

Pati pase ir neticami krāšņa. Nu pēc vairāk nekā desmit gadu pārtraukuma mums atkal (vai tiem, kas nepaguva pirmoreiz — beidzot) ir sarkana, Savienības izdota pase, kas ļauj brīvi braukāt pa visu plašo Savienību un viņas brālīgajām republikām. Bet pašu jaukāko pases īpašību tā uzreiz nemaz nevar pamanīt. Raugi, es jau minēju, ka pasē pirkstu nospiedumus ieraksta elektroniski. Uzreiz jautājums: pase tak ir papīra grāmatiņa, kur tur elektronika? Nu tad lūk: šī pase nav tāda kā citas, tajā ir iebūvēta neliela mikroshēma, kur tavi dati sarakstīti. Turklāt mikroshēma ir līdzīga tām kvadrātainajām uzlīmēm, ko grāmatnīcās līmē uz dārgām grāmatām: viņu var nolasīt no attāluma, lai to viegli varētu izdarīt jebkuŗš vidusmēra robežsargs tajās retajās vietās, kur tavu pasi vēl prasa. Tam ir kāda jauka blakne: to var izdarīt arī jebkuŗš Jānis, Pēteris vai Andris, kas atrodas gana tuvu tavai pasei un kam ļoti gribas uzzināt tavus pases datus. Pēc tam šis pats Jānis, Pēteris vai Andris var pārkopēt tos pases datus uz tukšas mikroshēmas un tā dabūt mantu, kas uzvedas uz mata tāpat kā tava pase, vismaz tik ilgi, kamēr tā nevienam nav jārāda.

Ko pasākt, ja pases datus gribas paturēt pie sevis? Protams, visvienkāršāk ir paturēt veco pasi līdz pat tam laikam, kad tā vēl būs derīga. Ja nu vairs tā nav derīga, var ķerties pie radošākām lietām.

Uzreiz piebildīšu, ka visas tālāk minētās gudrības esmu sagrābstījis citu paranoidāli noskaņotu jauniešu padomu lapās. Pats neko no tā neesmu mēģinājis un arī tev neiesaku. Atceries: pase nepieder tev, bet valdībai. Valdība var ņemt ļaunā, ka tu viņas īpašumu bojā. Nesaki, ka nebrīdināju.

Tad nu ķersimies pie lietas.

1) Ir cilvēki, kas pilnīgi visu mēģina izcept mikroviļņu krāsnī (viņus īsākā vārdā dēvē par amerikāņiem.) Tā nu viņi ir izdomājuši, ka arī pasi kādas 10 sekundes var pacept krāsnī. Galarezultātā mikroshēmai vajadzētu sadegt zilās liesmās (pārnestā nozīmē.) Diemžēl mikroshēma var sadegt arī pavisam burtiskā nozīmē, atstājot viegli pamanāmas un grūti izskaidrojamas pēdas.

2) Tad ir cilvēki, kas uzskata, ka visu var atrisināt ar rupju spēku (jūs jau laikam nojaušat, kā viņus sauc īsāk.) Viņi apgalvo, ka atliek vien uzbliezt pa mikroshēmu ar āmuru, lai tā jūs nekad vairs netraucētu. Protams, ar šo metodi pasē var viegli izveidot skaistu iedobīti, kas atkal varētu novest pie nepatīkamiem jautājumiem.

3) Visbeidzot, ir kāda jauka, laika gaitā pārbaudīta metode, kas jau gadiem pasargājusi cilvēkus no smadzeņu skalošanas ar radioviļņiem vai citplanētiešu radiouzbrukumiem, proti, ietīt visu metāla folijā. Kāds, kas (atšķirībā no manis) fizikas stundās nezīmēja komiksus, pat droši vien varēs pastāstīt, kā un kāpēc tas darbojas. Tas nu ir pagalam vienkārši un nekādi nebojā pašu pasi: atliek vien paņemt kaklā karināmo pases maciņu, izoderēt ar foliju, ielikt pasi un ņemt laukā tikai tad, kad akurāt prasa. Pārāk bieži jau vairs nenāksies, jo, saprotams, tieši tad, kad ieviestas superdupermegadrošās pases, ES jāizdomā, ka vispār jau viņas ceļošanai vairs nav vajadzīgas.

Starp citu, apķērīgi jaunieši jau sākuši pārdot ar foliju izoderētus maciņus pasēm. Par daiļsitējiem, kas par niecīgu samaksu aplam precīzi sadauza tavas pases mikroshēmu, gan vēl neesmu dzirdējis. Bet gan jau — tāda biznesa niša tak nevar palikt tukšā.

Tā lūk. Ja kaut mazliet esmu vairojis tavu paranoju, uzskatīšu, ka sprausto mērķi esmu sniedzis. Un atcerieties, es neko no minētā neiesaku jums darīt. Kā teica Andrejs Makarēvičs: „Jūs tak nesāksit lēkāt pa gaisu desmit metru augstumā, saskatījušies, kā to cirkū dara akrobāti.“

5 Responses to “Padomi jauno pasu lietotājiem”


 1. 1 panks janvāris 18, 2008 pulkstenis 10:49 am

  iedod vēl cilvēkiem ebay linku uz tūli, kurš nolasa šitādas lietiņas! 🙂

 2. 2 Antons XIV janvāris 31, 2008 pulkstenis 9:42 am

  Nu, pirkstiņus vēl neņem, bet drīz sāks 😀
  Itkā ar 1.jūliju sāksies, tā ka, visi aidā uz PMLP nodaļām, pakaļ jaunajām pasēm, pirms vēl nav par vēlu :D!

 3. 3 snadis februāris 1, 2008 pulkstenis 11:42 pm

  Pirms nedēļas biju pieteikties jaunajai pasei, nekādus pirkstu nospiedumus vēl neņem. Pases derīguma termiņš ir 5 gadi.

 4. 4 Angelas februāris 9, 2008 pulkstenis 2:17 pm

  Es personīgi (savā paranojā) biju domājis deformēt pirkstu nospiedumus. Bet tad nāca atklāsme – paņems viņi tāpat. Ja vien tie nebūs galīgi gludi, kaut gan pirkstu āda ir diezgan plāna un nervu uz pirkstu galiem ir ļoti daudz. Bet brīvības vārdā taču jebko var))

 5. 5 Karena augusts 1, 2019 pulkstenis 8:07 am

  Paldies par paranojas devu….


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s
Abonēt ir lētāk!


%d bloggers like this: